Search:

All-league boys basketball teams for 2016-17

STAFF REPORT

The all-league boys basketball teams for the 2016-17 season.

If you an all-league team that we are missing, please email it to preps@ocregister.com

BOYS BASKETBALL

CRESTVIEW LEAGUE
Most Valuable Player: Kezie Okpala, Esperanza, Sr.
First team: Brendan Harrick, Esperanza; Travis Kettering, Esperanza; A.J. Perry, Canyon; Jordan Holden, Canyon; Paulo Araujo, Foothill.
Second team: Jared Obermeier, Esperanza; Garrett Poling, Esperanza; Lucas Holden, Canyon; Jacob Jang, Foothill; Shaun Maeder, Yorba Linda.

NORTH HILLS LEAGUE
Most Valuable Player: Myles Franklin, Villa Park, Sr.
First team: Caleb Banuelos, Villa Park; Julien Franklin, Villa Park; Ryen Perry, El Dorado; Nate Estabrook, El Dorado; Tyler Clark, Brea Olinda.
Second team: Matt Lanzone, Villa Park; Garrett Boaz, El Dorado; Ryan Tyson, Brea Olina; Jacob Garcia, El Modena; Brett Rodriguez, El Modena.

EMPIRE LEAGUE
MVP: Haakon Ullrich, Tustin, Sr.
First team: Nick Kohler, Tustin; Sagel Simon, Tustin; Andrew Brown, Pacifica; Andre Keith, Kennedy; Rahul Bagga, Western; Diego Noffal, Valencia; Myles Jones, Cypress; Marcus Swain, Cypress.
Second team: Isaiah Gonzales, Tustin; Marcus Proctor, Kennedy; Dalton Sloniger, Valencia; Andrew Davis, Valencia; Erik Papke, Cypress; Jonah Felix, Cypress.
Honorable mention: Jared Brown, Cypress; Michael Hyun, Cypress; Brian Chen, Valencia; Johnny Moreno, Valencia; Paolo Zubillaga, Pacifica.

FREEWAY LEAGUE
MVP: Kevin Marlow, Sonora, Sr.
First team: Cameron Dashiell, Buena Park; Elijah Jones-Church, Buena Park; Stone Sinek, Fullerton; Devin Howlin, La Habra; Austin Carter, Sonora; Sean Murphy, Sonora; Ryan Shaw, Sunny Hills; Sam Barrera, Sunny Hills; Alec Sinek, Troy.
Second team: Robert Corner, Buena Park; Ben Peppard, La Habra; Bryce Rutledge, Sonora; Lucas Everett, Sonora; Luke Ross, Sunny Hills; Jared Reyes, Troy; Ty Lassiter, Troy.

GOLDEN WEST LEAGUE
MVPs: Paul Head, Ocean View, and Mehkel Harvey, Ocean View
First team: Jon Ileleji, Loara; Seth Mishler, Ocean View; Ian Robbs, Santa Ana; Abraham Negrete, Segerstrom; Angelo Espinoza, Segerstrom; Isaiah Lee, Westminster, Tylor Pham, Westminster.
Second team: Klaus Fieberg, Loara; Adrian Moldovan, Loara; Vincent Caiazzo, Ocean View; George Urrutia, Orange; Jesus Silva, Santa Ana; Luis Pacheco, Segerstrom; Joshua Lee, Westminster.

ORANGE COAST LEAGUE
MVP: Ramon Lopez-Felix, Godinez, Sr.
First team: Brian Rivera, Godinez; Patrick McMorris, Godinez; Charlie Rounaghi, Laguna Beach; Grady Morgan, Laguna Beach; Nico Dasca, Costa Mesa; Evan Pettingill, Estancia; Kaden Headington, Calvary Chapel; Osman Hefner, Costa Mesa
Second team: Omar Bueno, Godinez; Eddie Bravo, Godinez; Adam Armstrong, Laguna Beach; Cameron Jones, Estancia; Jonathan Yardley, Calvary Chapel; Shanden Tidwell, Saddleback; Jonathan DeLeon, Saddleback.

SOUTH COAST LEAGUE
MVP: Dawson Baker, Capistrano Valley, Jr.
First team: Cory Barker, San Juan Hills; Grayson Beeman, Capistrano Valley; Nic Lipovic, Capistrano Valley; Zach Stirtz, Dana Hills; Tristan Williams, Mission Viejo; Arthur Weimholt, Mission Viejo.
Second team: Nick Draper, Capistrano Valley; Justin Ewoldt, San Juan Hills; Nathan Hewitt, Mission Viejo; Devan Garland, Dana Hills; Blaine Moss, Laguna Hills; Alex Ruiz, San Juan Hills.

SOUTH COAST LEAGUE
MVP: Blake Birmingham, San Clemente
First team: Harminder Dhaliwal, Aliso Niguel; Michael Moran, San Clemente; Zack Mowers, Trabuco Hills; Lucas Parks, Aliso Niguel; Isaac Rex, San Clemente; Quentin Watts, Trabuco Hills.
Second team: Noah Aguilar, El Toro; Chase Anderson, Trabuco Hills; Dylan Dickerson, Aliso Niguel; Demetrius Jackson, El Toro; Justin McCallop, Tesoro; Roberto Medrano, San Clemente.
Honorable mention: Triston Broughton, Tesoro; Kurt Crapo, San Clemente; Bruce Haidrey, El Toro; Trevor Jones, Tesoro; Chris Kane, San Clemente; Vinny Zingales, Trabuco Hills.

SUNSET LEAGUE
MVPs: Randall Walker, Edison, & Jacob Eyman, Los Alamitos
First team: Nate Matthews, Edison; David Atencio, Edison; Jakob Alamudun, Marina; Josh Riley, Los Alamitos; Collin Pipkin, Newport Harbor; Hayden Moore, Huntington Beach.
Second team: Josh Phillips, Edison; Chris Howard, Los Alamitos; Justin Brodt, Huntington Beach; Drake Sueda, Huntington Beach; Zach Blaine, Newport Harbor; Jordan Nowden, Marina.

TRINITY LEAGUE
MVP: Spencer Freedman, Mater Dei, Jr.
First team: Justice Sueing, Mater Dei; Matt Weyland, Mater Dei; Kaden Rasheed, Santa Margarita; Adrease Jackson, Santa Margarita; Makani Whiteside, St. John Bosco; Sebastian Much, JSerra; Chris Williams, Orange Lutheran; Jacob Lord, Servite.
Second team: Mike Wang, Mater Dei; Miles Brookins, Mater Dei; Jake Kyman, Santa Margarita; Jordan Guest, Santa Margarita; Aplha Okoli, St. John Bosco; Tarrean Brown, St. John Bosco; Joel Mensah, JSerra; Josh Griffin, Orange Lutheran; Kamron Fleming, Servite.

 


See archived 'Sports' stories »
 


SoCal Prep Legends
Search Players


Baseball:

Corona 0, El Toro 4 - 7th Inns - Completed

Lacrosse:

Santa Margarita 11, St. Margaret's 15 - 00:00 3rd Period - Completed

Baseball:

Fountain Valley 3, Huntington Beach 4 - 7th Inns - Completed

Soccer:

Huntington Beach 1, JSerra 2 - 00:00 2nd Half - Completed

Soccer:

Paramount 5, El Toro 1 - 44:59 2nd Half - Completed

Volleyball:

Canyon 0, El Toro 3 - 3rd Set - Completed

Baseball:

Foothill 8, Capistrano Valley Christian 3 - 7th Inns - Completed

Volleyball:

El Toro 3, Capistrano Valley 1 - 4th Set - Completed

Soccer:

Corona del Mar 0, Godinez 1 - 00:00 1st Half - Completed

Basketball:

Long Beach Poly 36, Troy 21 - 08:00 3rd QT - Completed